Şirket Profili

Senkron Yüzey Teknolojileri, aşınan yüzeylerin termal sprey (thermal spray) yöntemiyle, metal, seramik, karbür (tungsten carbide) esaslı toz, tel ve çubuk gibi yüksek teknoloji ürünü materyallerle kaplanması faaliyetlerini yürütmektedir. Termal sprey, kaplama prosesinde toz, tel ve çubuk gibi malzemelerin alevle toz ve tel püskürtme, elektrik ark, plazma sprey ve HVOF (High Velocity Oxygen Fuel) sistemleriyle aşınan yüzeyde aşınmaya dayanıklı bir kaplama tabakası oluşturulması teknolojisidir.

Sanayileşmiş ülkelerde korozyon sebebiyle firmalar her yıl milyonlarca dolar kaybetmektedirler. Aşınma, çeşitli makine ve teçhizatın kullanımı sırasında çok büyük ekonomik kayıplara sebep olmaktadır. Bu konu, makine ve konsktrüksiyon tasarımı açısından çok önemlidir. Çünkü temas eden yüzeylerde sürtünme kuvvetleri güç kaybına, aşınma ise işletmenin toleransının düşmesine neden olur.

Aşınan yerlerin; alevle tel veya toz püskürtme (wire flame spraying), elektrik ark püskürtme (electric ark spraying), plazma püskürtme (plasma spraying) ve HVOF yöntemleriyle (HVOF spraying) metal, seramik veya Tungsten-Karbür tel ya da tozlarla kaplanarak parçaların ömürlerini uzatmak mümkündür. Böylece aşınma nedeniyle üretim sürecinde aksama yaşamak istemeyen sanayicimizin zaman, para ve üretim kayıplarının önüne geçilmektedir.
Termal sprey yönteminin kullanıldığı başlıca sektör ve uygulamalar şu şekilde sıralanabilir:

• Havacılık sanayinde; türbin kanatları, iniş takımları,
• Tel çekme sanayinde; tel çekme makaraları,
• Tekstil sanayinde; elyaf çekim rolleri, iplik kılavuzları,
• Demir çelik sanayinde; fırın merdaneleri, galvaniz hattında kullanılan silindirler,
• Gemicilik sanayinde; dizel sübaplar, hidrolik pistonlar,
• Petrol rafinerilerinde; salmastra kovanları, küresel vanalar, piston rodları,
• Tıp sanayinde; insan vücuduna takılan protezler, implantlar,
• Kağıt sanayinde; kurutma silindirleri.

Yukarıda saydığımız sektörlerde, daha doğrusu aşınmanın olduğu her sektörde metal ve seramik püskürtme uygulamaları başarıyla uygulanmaktadır. Ülkemizde kaplama denilince şu ana kadar bilinen “sert krom kaplama”nın alternatifi olarak Termal Sprey kaplamalar, hem çevre dostu olmasıyla hem de aşınma cinsine göre seçilecek kaplama yöntemleriyle günümüzde hızla gelişen bir sektördür.
Kısa vadede hedeflerimiz, sektörde şirketimizin öncü konumunu muhafaza ederek Thermal Spray konusunda yeni uygulamaları konsepte sokmak, orta ve uzun vadede ise, ülkemizde üretimi veya uygulaması bulunmayan, bu nedenle de hem üreticilerimizin hem ülkemizin ekonomik kaynaklarının yüksek maliyetlerle yurtdışına gitmesini önleyecek projeler gerçekleştirmektir.
Detaylandırırsak hedeflerimiz arasında, yeni ses geçirmez kabin ve filtre sistemi ile ilk kez robot kullanarak el değmeden daha stabil kaplamalar yaparak uzun vadede uzay, havacılık sanayi ve gaz türbinlerinin bakım onarımı konularında öncelikle ülkemizde, daha sonrada yurt dışında yeni pazar arayışı girişimi yer almaktadır. Bu konuda da Eylül ayında Tahran Fuarı, Kasım ayında da Kahire fuarlarına katılarak bir ilki başlatmış bulunuyoruz.
Türkiye'de oldukça yaygın olan tekstil, çimento , kağıt, otomotiv ve metal imalat gibi sektörlerdeki tesislere yönelik uygulamalarda Metal püskürtme yöntemlerinin kullanılması giderek daha büyük önem kazanmaktadır.

Konusunda teknolojiyi yakından takip eden, araştıran ve kullanan, müşteri memnuniyetine odaklı, doğa ve çevreye duyarlı, çalışanına sahip çıkan bir şirket olarak müşterilerine kaliteli mal ve hizmet sunmaya devam ediyoruz.

SENKRON YÜZEY TEKNOLOJİLERİ